Filters and sort order
152 Items
All manufacturers
- Qnubu 1 Items found
- Advanced Hydroponics 1 Items found
- Advanced Nutrients 3 Items found
- Lumen-King 1 Items found
- BIOBIZZ 1 Items found
- AC Infinity 16 Items found
- BIOTabs 1 Items found
- Boveda 1 Items found
- C3 International 1 Items found
- Canna 3 Items found
- Carson 2 Items found
- Easy Grow 2 Items found
- eazyplug 8 Items found
- Floragard 1 Items found
- Garden Highpro 1 Items found
- Garland 4 Items found
- Grodan 2 Items found
- Grove Bags 1 Items found
- Growcontrol 9 Items found
- Growth Technology 4 Items found
- Hesi 1 Items found
- HOMEbox Ambient 2 Items found
- Jiffy 2 Items found
- Neudorff 1 Items found
- Nutriculture 2 Items found
- Plagron 5 Items found
- primaklima 2 Items found
- Romberg 3 Items found
- ROOT!T 2 Items found
- SANlight 3 Items found
- Secret Jardin 4 Items found
- SMSCOM 1 Items found
- T.A. Terra Aquatica 2 Items found
- Terra Aquatica 1 Items found
- Pure Factory 5 Items found
- Tightvac 5 Items found
- UGro 2 Items found
- TRUEMIDITY 2 Items found
- Integra Boost 2 Items found
- Bioris Nutrients USA 1 Items found
available
Garland Fab 4 Electric Propagator 38,5 x 24 x 17,5 cm
-8%
31,01 €
available
Romberg label yellow 7 pcs. length 12 cm
-40%
1,25 €
available
Floragard Aromatic Organic Soil 10 L for Seeding & Herbs
6,64 €
0,66 € per 1 l
available
Neudorff Neudofix Root Activator 40 g
6,55 €
16,37 € per 100 g
available
ROOT!T Cutting Mist Spray 100 ml
7,48 €
74,79 € per 1 l
available
Ugro Coco Cube 400 ml, 650 ml, 2.2 L
from
0,33 €
0,00 € per 1
available
Plagron Seeding & Cutting Soil 25 L
15,04 €
0,60 € per 1 l
available
Leaf Trimmer manual with steel cover
234,45 €
free shipping
available
Big 3 Automatic Temperature Control Electric Propagator
-9%
88,19 €
Your plants are important to us and for that reason we offer a big selection of plant accessories. To those belong PH-/EC-measurement devices, green houses, planting pots and hydroponics systems. Furthermore, you will also find everything needed for seedlings and other accessories to work with.
PC-/EC-measurement devices indicate if the PH- and EC-value of your irrigation water is healthy for your plants. It is important, that you constantly recalibrate the devices with the buffer solution, because only then you can be sure that the values are correct.
Greenhouses do not have to be big, even small planting pots are sufficient to optimally cultivate seedlings if the right and adjusted light- heat- and humidity-conditions are given. Available are different solutions, also for small spaces. For planting containers and pots, it is not only important, that they look nice, but also they have to fit the particular plant. But don´t worry - in our wide range of different pots you will definitely find the right one.
Hydroponic systems make it possible to grow your plants in water instead of soil. In those systems the plants are provided with a mineral nutriment solution in place of having to water them. That way you can optimally control the nutrient solutions and your plants will flourish. Of course we have products of this sector available as well.
PC-/EC-measurement devices indicate if the PH- and EC-value of your irrigation water is healthy for your plants. It is important, that you constantly recalibrate the devices with the buffer solution, because only then you can be sure that the values are correct.
Greenhouses do not have to be big, even small planting pots are sufficient to optimally cultivate seedlings if the right and adjusted light- heat- and humidity-conditions are given. Available are different solutions, also for small spaces. For planting containers and pots, it is not only important, that they look nice, but also they have to fit the particular plant. But don´t worry - in our wide range of different pots you will definitely find the right one.
Hydroponic systems make it possible to grow your plants in water instead of soil. In those systems the plants are provided with a mineral nutriment solution in place of having to water them. That way you can optimally control the nutrient solutions and your plants will flourish. Of course we have products of this sector available as well.