Choose your country of delivery to see prices and products for your location.

Skip to consent manager Skip to main content Skip to search Skip to category navigation Skip to footer
free shipping within EU from 99 € 19 years experience Free shipping within EU from 99 € Fast and discrete delivery worldwide + 2900 products
Deutsch Français Nederlands Italiano Español Svenska Dansk
Growland Homepage
Trustpilot
Log in
Forgot password?

New to our online shop? Register now!
0
Basket

There are no items in the basket.

Proceed to checkout Go to basket
Menu
  • Complete Grow Kits
    • Complete Grow Tent Configurator
    • Complete LED Grow Kits
    • Complete Grow Tent Kits HPS
    • Dry Box Kits
  • Ventilation & Air Control
    • Extraction Kits
    • Activated carbon filter
    • Fans
    • Ventilation Ducting
    • Temperature & Humidity
    • Odour Neutraliser
    • Ducting Connectors
    • Ventilation Accessories
  • Grow Lights
    • LED Grow Lights
    • Lighting for Propagation
    • Grow Lighting Kits
    • HPS Lighting
    • Lighting Accessories
  • Grow Tents
    • HOMEbox
    • Secret Jardin
    • AC Infinity
    • Grow Tent Accessories
  • Nutrients
    • Nutrients
    • Nutrients Kits
    • Plant Protection
    • Nutrient & pH Control
  • Growing Media
    • Soil
    • Living Soil
    • Coco
    • Clay Pebbles & Perlite
    • Propagation Media
    • Rockwool
  • Pots & Trays
    • Pots
    • Planting Trays
    • Saucers
    • Propagators
  • Irrigation
    • Irrigation Kits
    • Autopot
    • Blumat
    • Hydroponic Systems
    • Pumps
    • PE hose Irrigation
    • Irrigation Accessories
  • Grow Accessories
    • Controllers & Sensors
    • Propagation
    • Scissors & Trimmer
    • Plant Support
    • Harvesting
    • Sheeting
    • Growland Essentials
  • Sale
  1. Homepage
  2. /
  3. New in product range

New in product range

Filters and sort order
24 Items

Filter by
  • available 20 Items found
All manufacturers
  • Kaya Coir 2 Items found
  • Lumen-King 2 Items found
  • AC Infinity 8 Items found
  • Canna 2 Items found
  • Neudorff 1 Items found
  • SANlight 3 Items found
  • Taifun 1 Items found
Size
  • 1 L 1 Items found
  • 250 ml 1 Items found
  • 50 L 1 Items found
  • 100 g 1 Items found
Additives
  • Booster 1 Items found
Phase
  • Dual 2 Items found
  • Flowering 4 Items found
  • Grow 4 Items found
  • Cuttings 3 Items found
Composition
  • mineral 1 Items found
  • organic 1 Items found
Medium
  • Soil 2 Items found
  • Hydro 1 Items found
  • Coco 3 Items found
Price range
  • 0,00 € - 100,00 € 18 Items found
  • 100,00 € - 200,00 € 4 Items found
  • 200,00 € - 300,00 € 1 Items found
  • 300,00 € - 400,00 € 1 Items found
Sort order
  • Standard
  • Item name from A to Z
  • Item name from Z to A
  • Price in ascending order
  • Price in descending order
  • Newest first
  • Bestsellers
  • Reviews
AC Infinity CLOUDFORGE T5 Humidifier 9 litres with...
AC Infinity CLOUDFORGE T5 Humidifier 9 litres with...
available
AC Infinity CLOUDFORGE T5 Humidifier 9 litres with intelligent control
150,42 € free shipping
Canna Coco Coarse 50L
available
Canna Coco Coarse 50L
18,40 €
0,37 € per 1 l
Neudorff Blue Sticky Traps 8 x 13 cm, 10 pcs., for thrips
Neudorff Blue Sticky Traps 8 x 13 cm, 10 pcs., for thrips
available
Neudorff Blue Sticky Traps 8 x 13 cm, 10 pcs., for thrips
5,80 €
0,58 € per 1
AC Infinity AI Water Sensor – Water Level &...
AC Infinity AI Water Sensor – Water Level &...
available
AC Infinity AI Water Sensor – Water Level & Leak Detection, IP68
31,08 €
AC Infinity Cloudline A8 Inline Duct Fan 1230 m³/h,...
AC Infinity Cloudline A8 Inline Duct Fan 1230 m³/h,...
not available
AC Infinity Cloudline A8 Inline Duct Fan 1230 m³/h, ø200 mm, with speed controller
142,02 €
AC Infinity IONBEAM U2 UVA LED strips, set of 2 with...
AC Infinity IONBEAM U2 UVA LED strips, set of 2 with...
available
AC Infinity IONBEAM U2 UVA LED strips, set of 2 with controller
67,14 €
AC Infinity Smart Hygrometer B1 – VPD Climate Meter...
AC Infinity Smart Hygrometer B1 – VPD Climate Meter...
available
AC Infinity Smart Hygrometer B1 – VPD Climate Meter with External Sensor
28,49 €
AC Infinity SPECTRON 3 – AI 4K grow camera with...
AC Infinity SPECTRON 3 – AI 4K grow camera with...
not available
AC Infinity SPECTRON 3 – AI 4K grow camera with night vision
83,95 €
AC Infinity THERMOFORGE S7 1000 W – Smart heater...
AC Infinity THERMOFORGE S7 1000 W – Smart heater...
not available
AC Infinity THERMOFORGE S7 1000 W – Smart heater for grow tents
100,76 €
AC Infinity UIS Control Plug – Control plug for...
AC Infinity UIS Control Plug – Control plug for...
not available
AC Infinity UIS Control Plug – Control plug for plug-in appliances
28,56 €
CANNA Silica 250 ml, 1 L
CANNA Silica 250 ml, 1 L
available
CANNA Silica 250 ml, 1 L
from 9,16 €
HOMEbox Air Breva EC Clip Fan 206 mm, oscillating
HOMEbox Air Breva EC Clip Fan 206 mm, oscillating
available
HOMEbox Air Breva EC Clip Fan 206 mm, oscillating
41,09 €
Homegrow24 Mycorrhiza Granules 100g
Homegrow24 Mycorrhiza Granules 100g
available
Homegrow24 Mycorrhiza Granules 100g
12,52 €
125,21 € per 1 kg
Kaya Coir Grow Pot 4.73 L
available
Kaya Coir Grow Pot 4.73 L
3,28 €
0,69 € per 1 l
Kaya Coir Grow Pot 7.57 L
available
Kaya Coir Grow Pot 7.57 L
4,62 €
0,61 € per 1 l
Lumen King Eco Controller | 2-channel controller for LED...
Lumen King Eco Controller | 2-channel controller for LED...
available
Lumen King Eco Controller | 2-channel controller for LED & HPS
158,82 € free shipping
Lumen King LED Grow Light Eco Line 1000W
Lumen King LED Grow Light Eco Line 1000W
available
Lumen King LED Grow Light Eco Line 1000W
327,65 € free shipping
LumiFresh Maple & Ebony Aroma Diffusers | 500 ml with...
LumiFresh Maple & Ebony Aroma Diffusers | 500 ml with...
available
LumiFresh Maple & Ebony Aroma Diffusers | 500 ml with remote control
14,20 €
SANlight GrowControl Adapter Cable for EVO & STIXX to...
available
SANlight GrowControl Adapter Cable for EVO & STIXX to RJ45
25,13 €
SANlight RJ12 adapter for EVO & STIXX –...
available
SANlight RJ12 adapter for EVO & STIXX – compatible with AC Infinity and TrolMaster
25,13 €
  • 1
  • 2
  • »

  • 1
  • 2
Growland Kanne
You don't want to miss anything!
Sign up for the newsletter & receive great offers. You can unsubscribe at any time. Subscribe
You don't want to miss anything!
Sign up for the newsletter & receive great offers. You can unsubscribe at any time.

Please see our Privacy Policy

Growland
  • All prices incl. legal VAT, plus shipping, more information you find under Delivery and shipping costs
  • © growland.biz
Service
  • About us
  • Contact
  • Shipping & Returns
  • Payment Methods
  • Affiliate
Withdraw contract
Legal information
  • Imprint
  • Conditions of Use
  • Privacy Notice
  • Right of Withdrawal
  • Cookies
Payment method
  • Vorkasse Überweisung
  • Creditcard
  • Apple Pay
  • PayPal
  • iDEAL
  • Bancontact
  • Klarna
Shipping methods
  • DHL
  • DPD
Loading ...
How we use cookies and other data

By selecting "Accept all", you give us permission to use the following services on our website: Strictly necessary cookies, YouTube, Vimeo, ReCaptcha, Doofinder, Brevo, Analytics via Google Tag Manager. You can change the settings at any time (fingerprint icon in the bottom left corner). For further details, please see Individual configuration and our Privacy notice.

Imprint | Privacy Notice
Data privacy settings

The settings you specify here are stored in the "local storage" of your device. The settings will be remembered for the next time you visit our online shop. You can change these settings at any time (fingerprint icon in the bottom left corner).

For more information on cookie lifetime and required essential cookies, please see the Privacy notice.

Imprint | Privacy Notice

Strictly necessary cookies are those that enable the basic functions of a website. Without them, the website will not work properly.


Further information

To view YouTube contents on this website, you need to consent to the transfer of data and storage of third-party cookies by YouTube (Google).This allows us to improve your user experience and to make our website better and more interesting.Without your consent, no data will be transferred to YouTube. However, you will also not be able to use the YouTube services on this website.

Description:

Embedding videos

Processing company:

Google Inc.

Terms of use: https://policies.google.com/privacy?hl=en

Further information

To view Vimeo contents on this website, you need to consent to the transfer of data and storage of third-party cookies by Vimeo..This allows us to improve your user experience and to make our website better and more interesting.Without your consent, no data will be transferred to Vimeo. However, you will also not be able to use the Vimdeo services on this website.

Description:

Embedding videos

Processing company:

Vimeo

Terms of use: https://vimeo.com/privacy

Further information

To submit forms on this page, you need to consent to the transfer of data and storage of third-party cookies by Google. With your consent, reCAPTCHA, a Google service to avoid spam messages via contact forms, will be embedded. This service allows us to provide our customers with a safe way to contact us via online forms. At the same time, the service prevents spam bots from compromising our services. After you gave your permission, you might be asked to answer a security prompt to send the form. If you do not consent, unfortunately you cannot use the form. Please contact us in a different way.

Description:

Stopping spam bots

Processing company:

Google Inc.

Terms of use: https://policies.google.com/privacy

Further information

To send data to Doofinder, you need to consent to the transfer of data and storage of third-party cookies by Doofinder.. This allows us to improve your user experience and to make our website better and more interesting.

Description:

Doofinder Conversion-Tracking

Processing company:

DooFinder S.L.

Terms of use: https://www.doofinder.com/de/privacy-policy

Further information

To send data to Brevo, you need to consent to the transfer of data and storage of third-party cookies by Brevo. This allows us to improve your user experience and to make our website better and more interesting.

Description:

Brevo Automation Tracking

Processing company:

sendinblue

Terms of use: https://sendinblue.com/legal/privacypolicy/

Further information

Um Trackingdienste zu entsperren, ist Ihre Zustimmung zur Datenweitergabe und Speicherung von Drittanbieter-Cookies des Anbieters Google erforderlich. Dies erlaubt uns, unser Angebot sowie das Nutzererlebnis für Sie zu verbessern und interessanter auszugestalten. Ohne Ihre Zustimmung findet keine Datenweitergabe an Google statt, jedoch können die Funktionen von Google dann auch nicht auf dieser Seite verwendet werden.

Description:

Trackingsdienste zur Verbesserung der Shopqualität

Processing company:

Google Inc.

Terms of use: https://www.google.com/privacy

Data privacy settings

Would you like to see these contents? Activate the desired contents for one session only or allow the website to remember these settings. Once you have given your consent, the third-party data can be loaded. For this, third-party cookies might be stored on your device. You can change these settings at any time (fingerprint icon in the bottom left corner). For further details, please see the Privacy notice.

Further information {{headline}} {{description}}